The upcoming Motorola Frontier 2 is expected to launch in Pakistan soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is May 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.67 inches |
| Processor | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Storage | 128 GB/256 GB |
| Front Camera | 60 MP |
| Primary Camera | 194 MP + 50 MP (f/2.2 |

Display6.67 inches |
ProcessorQualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) |
RAM8 GB/12 GB |
Storage128 GB/256 GB |
Front Camera60 MP |
Primary Camera194 MP + 50 MP (f/2.2 |
Motorola Frontier 2 price in Pakistan is expected to be from PKR 103,010. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) processor, 8 GB/12 GB of RAM, and 128 GB/256 GB of storage.
Motorola Frontier 2 is expected to have a screen size of 6.67 inches and weighing approximately 194 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2340 pixels. It will be of dimension 163.6 mm X 75.6 mm X 8.5 mm.
Motorola Frontier 2 packs Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) processor and it will have Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) CPU an Adreno 730 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 194 MP (wide) + 50 MP (f/2.2 and front camera of 60 MP. Other camera features include Dual-LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Audio Jack, Audio Player, Speakers, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G.
Sensors included in Motorola Frontier 2 are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For support.
+ Read MoreThe upcoming Motorola smartphone would come with a strong build. It would feature a sturdy glass front and glass back fabricated with Gorilla Glass 5. Moreover, the smartphone will portray a 6.67 inches HDR10+ OLED display so that you experience life-like views during gaming or surfing. In addition to a high pixel resolution of 1080 x 2340, it has a defined aspect ratio of 19.5:9.
Summary
The upcoming Motorola Frontier 2 will portray an exquisite camera setup involving a 194MP wide camera along with a 50MP (f/2.2) camera. Besides, it will be equipped with a high-quality 60MP front camera. Thus, users would be able to take perfect pictures. Apart from this, High Display Resolution (HDR), panorama, and dual-LED flash are some other camera features.
Summary
The Motorola Frontier 2 is touted to come with a fast Qualcomm Snapdragon 680 Processor. Also, it is packed with an Octa-core (1 x 3.00GHz Cortex-X2 & 3 x 2.50GHzCortex-A710 & 4 x 1.80GHz Cortex-A510) chipset. The Motorola Frontier 2 will be available in two storage variants, i.e., 8GB and 12GB of RAM. The base variant would be available with an internal storage of 128GB, while the higher variant with 256GB internal capacity. The smartphone is designed to offer a superfast performance on top of excellent storage capacity.
Summary
This forthcoming Motorola Frontier 2 will be packed with an outstanding battery of 5000mAh to ensure long-lasting battery life.
Summary
RAM and Performance
The smartphone will be provided with great RAM. The base variant would comprise 8GB of RAM, while the higher variant with 12GB of RAM. Besides, they will be furnished with an internal storage of 128GB and 256GB, respectively.
Camera
The Motorola Frontier 2 features an outstanding camera setup, including a 194MP wide camera coupled with a 50MP camera. Also, it has a 60MP front camera for capturing amazing selfies or for attending video calls.
| Colours | White, Black |
|---|---|
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front, glass back (Gorilla Glass 5) |
|---|---|
| Height | 163.6 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 194 g |
| Width | 75.6 mm |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
|---|---|
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Touchscreen | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 700 nits (HBM) |
| Best 6.5 Inch phones price in Pakistan | |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Pakistan | |
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
|---|---|
| Best 128 GB Storage phones price in Pakistan | |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 60 MP |
| Primary camera | 194 MP (wide) + 50 MP (f/2.2 |
| Video Recording | 8K, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| Speakers | Yes |
| Capacity | Li-Ion 4500 mAh, Non-Removable |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Pakistan | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Fast charging |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For support |