The upcoming Realme GT Neo 5T is expected to launch in Pakistan soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Front Camera | 16 MP |

ProcessorQualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
RAM8 GB/12 GB |
Front Camera16 MP |
Realme GT Neo 5T price in Pakistan is expected to be from PKR 126,369.
Realme GT Neo 5T packs Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor and it will have Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510) CPU an Adreno 730 GPU.
Other camera features include Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Realme GT Neo 5T are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Black; other colors |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Sim | Dual SIM |
| Weight | 179 g |
|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Pakistan | |
| Card Slot | No |
|---|
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP (f/2.5, 26mm wide) |
| Capacity | Super AMOLED |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Best USB Type C phones price in Pakistan | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Pakistan | |