The upcoming Realme V23 5G is expected to launch in Pakistan soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.52 inches |
| Processor | MediaTek Dimensity 900U 5G |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 13MP + 2MP |

Display6.52 inches |
ProcessorMediaTek Dimensity 900U 5G |
RAM6 GB |
Storage128 GB |
Front Camera8 MP |
Primary Camera13MP + 2MP |
Realme V23 5G price in Pakistan is expected to be from PKR 63,270. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Dimensity 900U 5G processor, 6 GB of RAM, and 128 GB of storage.
Realme V23 5G is expected to have a screen size of 6.52 inches and weighing approximately 176 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels. It will be of dimension 160.9 mm X 74.7 mm X 8.1 mm.
Realme V23 5G packs MediaTek Dimensity 900U 5G processor and it will have Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G57 MC3 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13MP + 2MP and front camera of 8 MP. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in Realme V23 5G are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MoreThe Realme V23 5G possesses a polycarbonate body with 6.52 inches screen size, a screen resolution of 1080 x 2400 pixels, and a pixel density of 411PPI. The phone’s dimension is 160.9mm x 8.1 mm. A phone that would feel like second nature in your hand and a design bound to attract you.
Summary
When it comes to optics, the Realme V23 has a dual rear camera. It features a 48MP primary sensor and a 2MP macro shooter. For selfie and video calling enthusiasts, Realme flaunts an 8MP shooter. The handset has a fingerprint sensor as well as a face recognition-unlocking feature for even more security. For video recording, it has a 4K at 30fps and 1080p at 30/60/120fps.
Summary
The phone provides 8GB/12GB of RAM and an internal storage of 256GB. With an Octa-core CPU and Mali-G57 MC2 GPU, it will surely assist you in handling and storing a lot of data.
Summary
Realme phones are widely known for their battery backup. In their long list of powerful phones, the V23 comes as an addition with a Li-Po non-removable battery type along with a 5000 mAh battery capacity.
Summary
Great Display
The display and usability of the phone will garner the most applause.
Fingerprint Sensor
The side-mounted fingerprint feature definitely stands out from the rest of the phones.
| Colours | Blue, Orange, Red, Yellow & Pink |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM |
| Height | 160.9 mm |
|---|---|
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 176 g |
| Width | 74.7 mm |
| Form Factor | touch |
|---|---|
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.52 inches |
| Technology | AMOLED |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in Pakistan | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900U 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| RAM | 6 GB |
| Best 6 GB RAM phones price in Pakistan | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Pakistan | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP |
| Primary camera | 13MP + 2MP |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Best 16 MP Camera phones price in Pakistan | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | No |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Pakistan | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Pakistan | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 18W |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Pakistan | |