The upcoming ZTE Nubia Red Magic 8R is expected to launch in Pakistan soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.67 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Front Camera | 16 MP (f/1.8 |
| Primary Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |

Display6.67 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 888+ |
RAM8 GB |
Storage256 GB |
Front Camera16 MP (f/1.8 |
Primary Camera64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
ZTE Nubia Red Magic 8R price in Pakistan is expected to be from PKR 167,576. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 888+ processor, 8 GB of RAM, and 256 GB of storage.
ZTE Nubia Red Magic 8R is expected to have a screen size of 6.67 inches and weighing approximately 186 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels. It will be of dimension 163 mm X 75.3 mm X 7.8 mm.
ZTE Nubia Red Magic 8R packs Qualcomm Snapdragon 888+ processor and it will have Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) CPU an Adreno 660 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP (f/1.8 26mm wide) + 8 MP (f/2.0 ultrawide) + 5 MP (macro) + 2 MP (depth) and front camera of 16 MP (f/1.8. Other camera features include Dual-LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in ZTE Nubia Red Magic 8R are: Accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Dark Blue, Silver, Light Blue |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM |
| Height | 163 mm |
|---|---|
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 186 g |
| Width | 75.3 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | touch |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Technology | AMOLED |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in Pakistan | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Pakistan | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Internal Storage | 256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 256 GB Storage phones price in Pakistan | |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP (f/1.8 |
| Primary camera | 64 MP (f/1.8 26mm wide) + 8 MP (f/2.0 ultrawide) + 5 MP (macro) + 2 MP (depth) |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Best 64 MP Camera phones price in Pakistan | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | No |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Pakistan | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX, LE |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Pakistan | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 30W |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Pakistan | |