The price of Fire-boltt Fire Boltt Fighter Smartwatch start from in Pakistan, with the lowest price from 24th April 2023. This smartwatches available in 1 variants 1.8.
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | 7days |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Material | Zinc Alloy |
| Size | 1.8in |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android & iOS |

Battery Backup7days |
BluetoothYes, 5.0 |
MaterialZinc Alloy |
Size1.8in |
Water ResistantYes |
Compatible OSAndroid & iOS |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
The shape of Fire-boltt Fire Boltt Fighter Smartwatch dial is 1.8in and it is made up of Zinc Alloy. This model comes up with a great resolution of 240x286pixels and 207ppi.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Camera, Call Function, Touch, Dust Proof, Touchscreen, Water Resistant.
Fire-boltt Fire Boltt Fighter Smartwatch has great features such as Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Reminder etc. Fire-boltt Fire Boltt Fighter Smartwatch is compatible with Android & iOS.
This Fire-Boltt Smartwatch has Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor.
Browse the Fire-boltt Fire Boltt Fighter Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read MoreThe Fire Boltt Fighter smartwatch has a square-shaped dial encased within the Zinc Alloy shell that weighs only 58g. The budget smartwatch’s display is 1.8 inches in size and is a Colour TFT pane that is scratch-resistant. The screen supports a resolution of 240 x 286 pixels and a pixel density of 207 PPI giving bright and colorful graphics.
Summary
The Fire Boltt Fighter Smartwatch has Bluetooth 5.0 connection and voice assistance support. This allows this smartwatch to, provide seamless wireless control over a variety of smart devices. It also includes over 110 sports modes and weather updates. For enhanced functionality, the smartwatch has an accelerometer and a barometer.
Summary
The Fighter Smartwatch is powered by a Lithium Ion battery, which provides up to 7 days of backup and up to 15 days of standby time for continuous use.
Summary
Voice Assistant
This wristwatch includes a built-in voice assistant that lets users operate many aspects of their phone without having to physically contact with it.
Camera
The presence of camera control on this wristwatch allows for the capturing of photographs with a click.
| Battery Backup | 7days |
|---|
| Camera | Yes |
|---|
| Display Resolution | 240x286pixels |
|---|---|
| Display Size | 1.83in |
| Display Type | Color TFT |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
|---|---|
| Call Function | Yes |
| GPS | No |
| Wi-Fi | No |
| Material | Zinc Alloy |
|---|---|
| Shape | Square |
| Weight | 58g |
|---|
| PPI | 207ppi |
|---|---|
| Resolution | 240x286pixels |
| Touch | Yes |
| Type | Color TFT |
| Sensors | Accelerometer, Barometer |
|---|
| Dust Proof | Yes |
|---|---|
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Reminder |
| Meters and sensors | Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor |
| Water Resistant Certificate | IP67 |
| Water Resistant Depth | 1m |
| Model | Fire Boltt Fighter Smartwatch |
|---|---|
| Sales Package | Smartwatch, Charging Cable, Manual |
| Size | 1.8in |
| Touchscreen | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Stand By Time | 15days |
| Compatible OS | Android & iOS |
|---|
| Warranty | 1year, Brand Warranty |
|---|