The price of Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch start from in Pakistan, with the lowest price from 19th April 2023. This smartwatches available in 1 variants 1.9 in.
| Specs | Value |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Size | 1.47 in |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android, iOS |

BluetoothYes |
Size1.47 in |
Water ResistantYes |
Compatible OSAndroid, iOS |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Bluetooth, Touch, Dust Proof, Touchscreen, Water Resistant.
Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch has great features such as Stopwatch, Timer, Reminder etc. Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch is compatible with Android, iOS.
This Fire-Boltt Smartwatch has Pedometer, Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor.
Browse the Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read More| Camera | No |
|---|
| Display Size | 1.32in |
|---|---|
| Display Type | Color |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| GPS | No |
| Shape | Rectangle |
|---|
| PPI | 256ppi |
|---|---|
| Touch | Yes |
| Type | Color |
| Dust Proof | Yes |
|---|---|
| Extra Features | Stopwatch, Timer, Reminder |
| Meters and sensors | Pedometer, Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor |
| Model | Fire Boltt Virgo Smartwatch |
|---|---|
| Sales Package | Smart Watch 1 U, Manual 1 U, Warranty Card 1 U, Charging Cable 1 U |
| Size | 1.47 in |
| Touchscreen | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android, iOS |
|---|
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
|---|