The price of iBall Slide 3G 7307 WiFi+3G (8GB) start from in Pakistan, with the lowest price from 6th October 2021. This tablets available in 1 variants WIFI+3G (8GB).
| Specs | Value |
|---|---|
| Front Camera | 0.3 MP |
| RAM | 512 MB |

Front Camera0.3 MP |
RAM512 MB |
This Tablet is equipped with Android v2.3 (Gingerbread) OS.
iBall Slide 3G 7307 WiFi+3G (8GB) has a screen size of 7 inches, 800 x 480 pixels and weighs approximately 450 g.
This Model comes up with 512 MB of RAM and 8 GB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of 2 MP and front camera of 0.3 MP.
In terms of connectivity, this model has EDGE, GPRS, Wifi, Document Reader, Email, 3.5mm Headphone Jack.
Check out the iBall Slide 3G 7307 WiFi+3G (8GB) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Smartphone |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Release Date | August, 2012 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dimensions | 210 x 120 x 15 mm |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Aspect Ratio | 5:3 |
|---|---|
| Display Size | 7 inches, 800 x 480 pixels |
| Display Type | Color TFT screen |
| PPI | ~133 PPI |
| Touch | Yes, with Multitouch |
| Best 9 Inch tablets price in Pakistan | |
| Front Camera | 0.3 MP |
|---|---|
| Rear Camera | 2 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Best 5 MP tablets price in Pakistan | |
| 3G | Yes 7.2 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| EDGE | Yes |
| GPRS | Yes |
| USB | Yes v2.0 |
| Wifi | Yes |
| Best Bluetooth tablets price in Pakistan | |
| Browser | Yes, supports HTML5/Flash |
|---|---|
| CPU | 1 GHz, Single Core Processor |
| Java | No |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 4400 mAh |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
|---|---|
| RAM | 512 MB |
| Storage | 8 GB |
| Best 1 GB RAM tablets price in Pakistan | |
| Document Reader | Yes |
|---|---|
| Yes | |
| FM Radio | No |
| Music | MP3, WMA, WAV, AAC, AAC+ |
| Supports | MMS, Instant Messaging, YouTube Player |
| Video | H.264, H.263, VC, 3GP, AVI |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
|---|---|
| Extra | HDMI |
| GPS | No |