The price of Opta SB 155 Smartwatch start from in India, with the lowest price from 27th September 2022. This smartwatches available in 1 variants 1.3 in.
| Specs | Value |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Material | Silicone, aluminum |
| Size | 1.3 in |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android, iOS |

BluetoothYes, 4.2 |
MaterialSilicone, aluminum |
Size1.3 in |
Water ResistantYes |
Compatible OSAndroid, iOS |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
The shape of Opta SB 155 Smartwatch dial is 1.3 in and it is made up of Silicone, aluminum. This model comes up with a great resolution of 240 x 240 pixels and 261 ppi.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Water Resistant, Scratch Resistant.
Opta SB 155 Smartwatch has great features such as Alarm Clock etc. Opta SB 155 Smartwatch is compatible with Android, iOS.
This Opta Smartwatch has Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count.
Browse the Opta SB 155 Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read MoreAsked From experts
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|
| Camera | No |
|---|
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| GPS | No |
| Material | Silicone, aluminum |
|---|---|
| Shape | Circle |
| Type | Color OLED |
|---|---|
| Touch | No |
| Size | 1.3 in |
| Resolution | 240 x 240 pixels |
| PPI | 261 ppi |
| Sales Package | 1 Smart Band, 1 User Manual, 1 Charger |
|---|---|
| Sensors | Acceleration Sensor, Heart Rate Sensor |
| Water Resistant | Yes |
|---|---|
| Water Resistant Depth | 1 m |
| Scratch Resistant | Yes |
| Meters and sensors | Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock |
| Model | SB-155 |
|---|
| No |
| Compatible OS | Android, iOS |
|---|
| Warranty | 6 months |
|---|