The price of iBall Slide Q81 (WiFi+8GB) start from in India, with the lowest price from 13th January 2017. This tablets available in 1 variants 8GB ROM + 1GB RAM.
| Specs | Value |
|---|---|
| Front Camera | 2 MP |
| RAM | 1 GB |

Front Camera2 MP |
RAM1 GB |
This Tablet is equipped with Android OS.
iBall Slide Q81 (WiFi+8GB) has a screen size of 8 inches, 768 x 1280 pixels and weighs approximately 170 g.
This Model comes up with 1 GB of RAM and 8 GB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of 8 MP and front camera of 2 MP.
In terms of connectivity, this model has Touch, Flash, Wifi, Bluetooth, GPS, 3.5mm Headphone Jack.
Check out the iBall Slide Q81 (WiFi+8GB) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Sim Type | Single Sim, GSM |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Weight | 170 g |
|---|
| Touch | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~187 PPI |
| Display Type | IPS screen |
| Display Size | 8 inches, 768 x 1280 pixels |
| Best 9 Inch tablets price in India | |
| Rear Camera | 8 MP |
|---|---|
| Flash | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Best 10 MP tablets price in India | |
| 3G | No |
|---|---|
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Best Bluetooth tablets price in India | |
| OS | Android |
|---|---|
| CPU | 1 GHz, Quad Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | No |
| Best 1 GB RAM tablets price in India | |
| FM Radio | No |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |