The price of Swipe Float Tab X78 (WiFi+8GB) start from in India, with the lowest price from 14th October 2022. This tablets available in 1 variants WiFi+8GB.
| Specs | Value |
|---|---|
| Front Camera | 2 MP |
| RAM | 512 MB |

Front Camera2 MP |
RAM512 MB |
This Tablet is equipped with Android v4 (ICS) OS.
Swipe Float Tab X78 (WiFi+8GB) has a screen size of 7 inches, 480 x 800 pixels and weighs approximately 295 g.
This Model comes up with 512 MB of RAM and 8 GB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of No and front camera of 2 MP. Other camera features include Smile detection.
In terms of connectivity, this model has Touch, GPRS, EDGE, 3G, Wifi.
Swipe Float Tab X78 (WiFi+8GB) comes up with sensors such as Accelerometer.
Check out the Swipe Float Tab X78 (WiFi+8GB) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Sim Type | No Sim Supported |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Device Type | Smartphone |
| Voice Call | No |
| Dimensions | 193 x 121 x 8.5 mm |
|---|---|
| Weight | 295 g |
| Touch | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~133 PPI |
| Display Type | Color |
| Display Size | 7 inches, 480 x 800 pixels |
| Best 9 Inch tablets price in India | |
| Rear Camera | No |
|---|---|
| Features | Smile detection |
| Front Camera | 2 MP |
| Best 5 MP tablets price in India | |
| GPRS | Yes |
|---|---|
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | No |
| USB | Yes, miniUSB |
| Best Bluetooth tablets price in India | |
| OS | Android v4 (ICS) |
|---|---|
| CPU | 1.5 GHz, Single Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh, Li-Po Battery |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
| Best 1 GB RAM tablets price in India | |
| FM Radio | No |
|---|
| GPS | No |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |