The price of CloudWalker Spectra 43AF (43-inch) Full HD LED TV start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This tvs available in 1 variants 43-inch.
| Specs | Value |
|---|---|
| Size | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Total Speaker Output | 20 w |
| HDMI Ports | 3 |
| Smart TV | No |

Size43 in |
Screen ResolutionFull HD, 1920 x 1080 pixels |
Total Speaker Output20 w |
HDMI Ports3 |
Smart TVNo |
This CloudWalker TV comes with a 43 in screen and is one of the popular TV in this price range.
CloudWalker Spectra 43AF (43-inch) Full HD LED TV has a diagonal screen size of 43 in and dimensions of 969 (W) x 567 (H) x 83 (D) mm. This model comes up with a great resolution of Full HD, 1920 x 1080 pixels and a refresh rate of 60 Hz.
This CloudWalker TV supports video formats such as HDMI: 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p, USB: MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, FLV, 3GP, TRP, ASF and audio formats such as USB: MP3, M4A.
Browse the CloudWalker Spectra 43AF (43-inch) Full HD LED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Model | CloudWalker Spectra 43AF (43-inch) Full HD LED TV |
|---|---|
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (without stand) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Dimensions | 969 (W) x 567 (H) x 83 (D) mm |
| Size (diagonal) | 43 in |
|---|---|
| Screen resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Curved tv | No |
| 3D TV | No |
| View angle (horizontal) | 178 ° |
| Touchscreen | No |
| Audio formats supported | USB: MP3, M4A |
|---|---|
| Number of speakers | 2 |
| Total speaker output | 20 w |
| Output per speaker | 10 w |
| Other audio features | 20 W Box Speakers for powerful sound, Audio Equaliser, Adjustable Audio Modes, Language selection mode (Audio track) |
| Video formats supported | HDMI: 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p, USB: MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, FLV, 3GP, TRP, ASF |
|---|---|
| Image formats supported | .png, .jpeg |
| Other video features | Picture Support Format (USB): JPG, JPEG, BMP, PNG |
| USB Ports | 2 |
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| Smart tv | No |
|---|---|
| Wi fi | No |
| Voltage requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power consumption | 75 w |
| Power consumption (stand by) | 0.5 w |
| Touch controls on remote | No |
|---|