The price of Haier 65S8GT 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Screen Resolution | 4K, 3840?x?2160?pixels |
| Total Speaker Output | 30?W |
| HDMI Ports | 4 |
| RAM | 2 GB |

Screen Resolution4K, 3840?x?2160?pixels |
Total Speaker Output30?W |
HDMI Ports4 |
RAM2 GB |
This model comes up with a great resolution of 4K, 3840?x?2160?pixels and a refresh rate of 60?Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Upscaling, Ethernet, Bluetooth, Mirror Screen, Wi-Fi, Internet Access In Remote, Universal Control Remote.
Haier 65S8GT 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV has features of smart TV such as Google TV. This TV supports apps like Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, etc.
Browse the Haier 65S8GT 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Model | Haier 65S8GT 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV |
|---|---|
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Refresh Rate | 60?Hz |
| Screen Resolution | 4K, 3840?x?2160?pixels |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Output Per Speaker | 15?W |
| Total Speaker Output | 30?W |
| Upscaling | Yes |
|---|
| Component Output Ports | 1 |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Google TV |
| RAM | 2 GB |
| Mirror Screen | Yes |
| Storage | 32 GB |
| Apps Supported | Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, etc. |
| Wi-Fi | Yes |
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
|---|
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |