The price of LG 55NANO80TNA 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This tvs available in 3 variants 49-inch, 55-inch, 65-inch.
| Specs | Value |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total Speaker Output | 20 w |
| HDMI Ports | 4 |
| Smart TV | Yes |

Screen Resolution3840 x 2160 pixels |
Total Speaker Output20 w |
HDMI Ports4 |
Smart TVYes |
This model comes up with a great resolution of 3840 x 2160 pixels and a refresh rate of 50 Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Upscaling, Ethernet, Mirror Screen, Smart TV, Social Media Integration, Wi-Fi, Internet Access In Remote, Universal Control Remote.
LG 55NANO80TNA 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV has features of smart TV such as Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), Free Share (DLNA), Network File Sharing, One-touch Connect, Screen Casting, Smartphone connect, Swipe & Share, WiFi Direct, ThinQ AI, LG Store. This TV supports apps like Netflix, Amazon Prime Video, Zee5, Hotstar, Hotstar, etc.
Browse the LG 55NANO80TNA 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Box Content | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
|---|---|
| Model | LG 55NANO80TNA 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 1232 (W) x 716 (H) x 63.6 (D) mm |
|---|
| 3D TV | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR Pro, NanoCell, Purcolor, Ultra Luminance, Wide Colour Enhancer |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | No |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WMA |
|---|---|
| Number Of Speakers | 2 |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Ultra Surround |
| Output Per Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Analog TV Reception Formats | SECAM |
|---|---|
| Image Formats Supported | JPEG |
| Upscaling | Yes |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Apps Supported | Netflix, Amazon Prime Video, Zee5, Hotstar, Hotstar, etc. |
|---|---|
| Band Support | Single Band |
| Mirror Screen | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), Free Share (DLNA), Network File Sharing, One-touch Connect, Screen Casting, Smartphone connect, Swipe & Share, WiFi Direct, ThinQ AI, LG Store |
| Processor Cores | 4 |
| Smart TV | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Power Consumption | 155 w |
|---|---|
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Magic Remote |
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | Yes |