

Screen Resolution3840 x 2160 pixels |
Total Speaker Output20 w |
HDMI Ports3 |
Smart TVYes |
As far as connectivity is concerned, it comes up with Ethernet, Bluetooth, Mirror Screen, Smart TV, Social Media Integration, Wi-Fi, Internet Access In Remote.
Browse the LG OLED48A1PTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Box Content | Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual & Warranty Card |
|---|---|
| Model | LG OLED48A1PTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV |
| Type | OLED |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 1071 (W) x 618 (H) x 46.9 (D) mm |
|---|
| 3D TV | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro, Infinite Contrast, Perfect Color, Self Lighting Pixel, Ultra Luminance Pro, Wide Color Enhancer |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | No |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, WAV, WMA |
|---|---|
| Number Of Speakers | 2 |
| Other Audio Features | Clear Voice 3, Dolby Atmos |
| Output Per Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
|---|---|
| Image Formats Supported | GIF, JPEG, PNG |
| Video Formats Supported | Asf, AVI, DAT, M4V, MOV, MP4, TP, TRP, TS |
| Component Output Ports | 1 |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Apps Supported | Netflix, Amazon Prime Video, Hotstar, Zee5, Youtube, Apple TV, etc. |
|---|---|
| Band Support | Single Band |
| Bluetooth | Yes |
| Mirror Screen | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), Free Share (DLNA), MyRemote Apps, Photo share, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, USB HID Support, WiFi Direct, ThinQ AI, LG Store |
| Processor Cores | 4 |
| Smart TV | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
|---|
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Magic Remote |
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |