The price of Samsung 75NU7100 (75-inch) Ultra HD LED 4K Smart TV start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This tvs available in 1 variants 75-inch.
| Specs | Value |
|---|---|
| Size | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Total Speaker Output | 20 w |
| HDMI Ports | 3 |
| Smart TV | Yes |

Size75 in |
Screen Resolution4K, 3840 x 2160 pixels |
Total Speaker Output20 w |
HDMI Ports3 |
Smart TVYes |
This Samsung TV comes with a 75 in screen and is one of the popular TV in this price range.
Samsung 75NU7100 (75-inch) Ultra HD LED 4K Smart TV has a diagonal screen size of 75 in and dimensions of 1684.6 (W) x 966.4 (H) x 60.6 (D) mm. This model comes up with a great resolution of 4K, 3840 x 2160 pixels and a refresh rate of 100 Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Ethernet, Smart tv, Wi fi, Social media integration.
Browse the Samsung 75NU7100 (75-inch) Ultra HD LED 4K Smart TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Model | Samsung 75NU7100 (75-inch) Ultra HD LED 4K Smart TV |
|---|---|
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 1684.6 (W) x 966.4 (H) x 60.6 (D) mm |
|---|
| Size (diagonal) | 75 in |
|---|---|
| Screen resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Curved tv | No |
| 3D TV | No |
| Touchscreen | No |
| Number of speakers | 2 |
|---|---|
| Total speaker output | 20 w |
| Output per speaker | 10 w |
| Video formats supported | MP4 |
|---|
| USB Ports | 2 |
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| Ethernet | Yes |
| Smart tv | Yes |
|---|---|
| Wi fi | Yes |
| Social media integration | Yes |
| Voltage requirement | AC 100 - 240 |
|---|---|
| Power consumption | 220 w |
| Power consumption (stand by) | 0.5 w |
| Touch controls on remote | No |
|---|