The price of TCL 32S5200 32-inch HD Ready Smart LED TV start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This tvs available in 1 variants 32 Inch.
| Specs | Value |
|---|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Total Speaker Output | 10 w |
| HDMI Ports | 3 |
| Processor | Quad Core Processor |
| RAM | 1 GB |
| Smart TV | Yes |

Screen Resolution1366 x 768 pixels |
Total Speaker Output10 w |
HDMI Ports3 |
ProcessorQuad Core Processor |
RAM1 GB |
Smart TVYes |
This model comes up with a great resolution of 1366 x 768 pixels and a refresh rate of 60 Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Mirror Screen, Smart TV, Wi-Fi, Power Saving Mode, Internet Access In Remote.
TCL 32S5200 32-inch HD Ready Smart LED TV has features of smart TV such as Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartShare, SmartView, WiFi Direct.
This TCL TV supports video formats such as AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV and audio formats such as AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV.
Browse the TCL 32S5200 32-inch HD Ready Smart LED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Box Content | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
|---|---|
| Model | TCL 32S5200 32-inch HD Ready Smart LED TV |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| 3D TV | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| Audio Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV |
|---|---|
| Number Of Speakers | 2 |
| Other Audio Features | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA |
| Output Per Speaker | 5 w |
| Total Speaker Output | 10 w |
| Image Formats Supported | BMP, JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV |
| Component Output Ports | 1 |
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 1 |
| Mirror Screen | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartShare, SmartView, WiFi Direct |
| Processor | Quad Core Processor |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1 GB |
| Smart TV | Yes |
| Storage | 8 GB |
| Wi-Fi | Yes |
| Power Consumption | 50 w |
|---|---|
| Power Saving Mode | Yes |
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |