The price of Bosch WAJ2446DIN Serie 6 washing machine front loader7.5 kg 1200 rpm start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This washing-machines available in 1 variants 7.5 Kg.
| Specs | Value |
|---|---|
| Function and Load | Fully Automatic Front Load |
| Power Consumption | 0.94 w |
| Weight | 71 kg |
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Warranty | 2 Years |

Function and LoadFully Automatic Front Load |
Power Consumption0.94 w |
Weight71 kg |
Capacity7.5 kg |
Maximum Spin Speed1200 RPM |
Warranty2 Years |
This Bosch Washing Machines comes with a Washing Machine with dryer and has Fully Automatic Front Load functionality. Bosch WAJ2446DIN Serie 6 washing machine front loader7.5 kg 1200 rpm is one of the popular Washing Machine in this price range.
Bosch WAJ2446DIN Serie 6 washing machine front loader7.5 kg 1200 rpm has a height, width, and depth of 848mm, 598mm, 590mm respectively. This washing machine has a weight of 71 kg which is also fine as per the price.
Apart from having generic daily washing models, this model has Multiple water protection washing modes.
Bosch WAJ2446DIN Serie 6 washing machine front loader7.5 kg 1200 rpm has a capacity of Washing Machine with dryer with maximum spin speed of 1200 RPM. On an average, it consumes power of 0.94 w.
Browse the Bosch WAJ2446DIN Serie 6 washing machine front loader7.5 kg 1200 rpm detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Dryer Type | Yes |
| Function and Load | Fully Automatic Front Load |
| Model | WAJ2446DIN |
| Type | Washing Machine with dryer |
| Cotton Wash | Yes |
|---|---|
| Daily Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Multiple water protection |
| Power Consumption | 0.94 w |
|---|
| Body Features | Stainless Steel |
|---|---|
| Depth | 590mm |
| Height | 848mm |
| Indicator Type | Digital countdown indicator |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Transparent Window | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 71 kg |
| Width | 598mm |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Timer | Yes |
| Built-in Heater | Yes |
|---|---|
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Best In Built Heater washing-machines price in India | |
| Warranty | 2 Years |
|---|