The price of LG FHT1409SWL 9Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This washing-machines available in 1 variants 9 Kg.
| Specs | Value |
|---|---|
| Function and Load | Fully Automatic, Front load |
| Weight | 65 kg |
| Power Consumption | 2.1 kw |
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Warranty | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |

Function and LoadFully Automatic, Front load |
Weight65 kg |
Power Consumption2.1 kw |
Capacity9 kg |
Maximum Spin Speed1400 rpm |
Warranty2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
This LG Washing Machines comes with a Washing Machine with dryer and has Fully Automatic, Front load functionality. LG FHT1409SWL 9Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine is one of the popular Washing Machine in this price range.
LG FHT1409SWL 9Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine has a height, width, and depth of 850 mm, 600 mm, 550 mm respectively. This washing machine has a weight of 65 kg which is also fine as per the price.
LG FHT1409SWL 9Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine has a capacity of Washing Machine with dryer with maximum spin speed of 1400 rpm. On an average, it consumes power of 2.1 kw.
Browse the LG FHT1409SWL 9Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | FHT1409SWL |
| Type | Washing Machine with dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front load |
| Panel Display | Digital Display |
| Tub Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Weight | 65 kg |
| Height | 850 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Power Consumption | 2.1 kw |
|---|
| Capacity | 9 kg |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Method of Washing | 6 Motion DD |
| Built-in Heater | Yes |
| Best In Built Heater washing-machines price in India | |
| Warranty | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
|---|
| Inverter Technology | Fully Automatic Front Load |
|---|---|
| Sales Package | 1 Washing Machine |