

Function and LoadFully Automatic Top Load |
Power Consumption400 w |
Weight31 kg |
Capacity7 kg |
Maximum Spin Speed700 rpm |
Warranty2 Years Comprehensive Warranty from Panasonic |
This Panasonic Washing Machines comes with a Washing Machine with dryer and has Fully Automatic Top Load functionality. Panasonic F70H6DRB 7kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine is one of the popular Washing Machine in this price range.
Panasonic F70H6DRB 7kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine has a capacity of Washing Machine with dryer with maximum spin speed of 700 rpm. On an average, it consumes power of 400 w.
Browse the Panasonic F70H6DRB 7kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Function and Load | Fully Automatic Top Load |
| Model | F70H6DRB |
| Type | Washing Machine with dryer |
| Power Consumption | 400 w |
|---|
| Body Features | Stainless Steel |
|---|---|
| Depth | 571 mm |
| Height | 969 mm |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 31 kg |
| Width | 525 mm |
| Fuzzy Logic | Yes |
|---|---|
| Quick Wash | Yes |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Inlet Pipe, Drain Pipe, User Manual |
| Shock Proof | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Capacity | 7 kg |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Method of Washing | Aquabeat |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty, Covers all manufacturing defects |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Comprehensive Warranty from Panasonic |