The price of Whirlpool SW PRO H 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This washing-machines available in 1 variants 7.5 Kg.
| Specs | Value |
|---|---|
| Function and Load | Fully Automatic, Top load |
| Weight | 32 kg |
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| Warranty | 2 years, Comprehensive and 10 Years on Motor from Whirlpool |

Function and LoadFully Automatic, Top load |
Weight32 kg |
Capacity7.5 kg |
Maximum Spin Speed740 rpm |
Warranty2 years, Comprehensive and 10 Years on Motor from Whirlpool |
This Whirlpool Washing Machines comes with a Washing Machine with dryer and has Fully Automatic, Top load functionality. Whirlpool SW PRO H 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine is one of the popular Washing Machine in this price range.
Whirlpool SW PRO H 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine has a height, width, and depth of 1025 mm, 540 mm, 580 mm respectively. This washing machine has a weight of 32 kg which is also fine as per the price.
Apart from having generic daily washing models, this model has Delicate, Wool, Intensive Wash, Baby Care washing modes.
Whirlpool SW PRO H 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine has a capacity of Washing Machine with dryer with maximum spin speed of 740 rpm.
This Whirlpool Washing Machines comes up with various features such as Water Level Selector.
Browse the Whirlpool SW PRO H 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Model | SW PRO H 7.5 |
| Type | Washing Machine with dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top load |
| Panel Display | Digital Display |
| Daily Wash | Yes |
|---|---|
| Other Washing Modes | Delicate, Wool, Intensive Wash, Baby Care |
| Tub Material | Steel |
|---|---|
| Weight | 32 kg |
| Height | 1025 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 580 mm |
| Capacity | 7.5 kg |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| Method of Washing | Agipellar |
| Built-in Heater | Yes |
| Best In Built Heater washing-machines price in India | |
| Warranty | 2 years, Comprehensive and 10 Years on Motor from Whirlpool |
|---|---|
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Quick Wash | Yes |
|---|---|
| Spin Only | Yes |
| Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Water Inlet Pipe, Detergent Cup, User Manual With Warranty, Drain Hose With Clamp, Rat Mesh |
| Extra Features | Water Level Selector |