The price of Lenovo Legion 5 82B500EEIN Gaming Laptop start from in India, with the lowest price from 3rd November 2022. This laptops available in 1 variants AMD Ryzen 7 4800H+ 8GB+ 1TB 256GB SSD+ Win10+ 4GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 7 hours |

Battery BackupUpto 7 hours |
In terms of connectivity, this model has Headphone Jack, Camera, Keyboard Backlit. Lenovo Legion 5 82B500EEIN Gaming Laptop comes with Full HD LED Backlit Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 120 Hz Refresh Rate).
Lenovo Legion 5 82B500EEIN Gaming Laptop comes up with various features such as Full HD LED Backlit Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 120 Hz Refresh Rate).
Take a look at Lenovo Legion 5 82B500EEIN Gaming Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Dimensions | 363.06 x 259.61 x 24 mm |
|---|
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 0.672916667 |
| Features | Full HD LED Backlit Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 120 Hz Refresh Rate) |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Keyboard | English , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion 5 82B500EEIN Gaming Laptop |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
|---|
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Adapter Type | 170 W AC Adapter |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 7 hours |