

Display5.5 inches |
ProcessorQualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
RAM4 GB |
Storage64 GB |
Front Camera5 MP |
Primary Camera13 MP + 8MP |
Nokia 3.6 price in India is expected to be from ₹ 14,699. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) processor, 4 GB of RAM, and 64 GB of storage.
Nokia 3.6 is expected to have a screen size of 5.5 inches and weighing approximately 174 g (6.14 oz). This mobile will run on Android 9 and will have a decent resolution of 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density).
Nokia 3.6 packs Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) processor and it will have Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 CPU an Adreno 308 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP + 8MP and front camera of 5 MP. Other camera features include LED flash
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in Nokia 3.6 are: Accelerometer, proximity.
+ Read More - Read Less| Colours | Blue/Copper, Blue/Silver, Grey/Silver |
|---|---|
| Operating System | Android 9 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Aluminum frame, plastic back |
|---|---|
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
|---|---|
| Pixel Density | 267 ppi density |
| Screen resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Screen size | 5.5 inches |
| Technology | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Best 5.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash |
|---|---|
| Front Camera | 5 MP |
| Primary camera | 13 MP + 8MP |
| Best 16 MP Camera phones price in India | |
| Capacity | 4000mAh |
|---|---|
| Stand By | Up to 128 h |
| Talk Time | Up to 19 h (3G) |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Fast battery charging 10W |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |