The price of Blue Star CHFSD300DGSW 285 L Single Door Deep Freezer start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 285 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Chest Freezer |
| Weight | 41000 kg |
| Capacity | 285 L |

TypeChest Freezer |
Weight41000 kg |
Capacity285 L |
This Bluestar Refrigerators is a Chest Freezer fridge and a height of 845 mm. Blue Star CHFSD300DGSW 285 L Single Door Deep Freezer is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 41000 kg which is also decent as per the price range.
Blue Star CHFSD300DGSW 285 L Single Door Deep Freezer has a capacity of Chest Freezer. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Blue Star CHFSD300DGSW 285 L Single Door Deep Freezer detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Blue Star |
|---|---|
| Model | CHFSD300DGSW |
| Type | Chest Freezer |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Weight | 41000 kg |
|---|---|
| Height | 845 mm |
| Width | 1116 mm |
| Depth | 644 mm |
| Freezer Mounted | Deep Freezer |
| Capacity | 285 L |
|---|---|
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Best 300 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Warranty Details | 1 year |
| Water Dispenser | No |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Doors Count | 1 |
| Door Alarm | No |