The price of Bosch KDN43VU30I 347 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 347 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity347 Litres |
Bosch KDN43VU30I 347 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Bosch KDN43VU30I 347 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 347 Litres.
Browse the Bosch KDN43VU30I 347 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Bosch Refrigerators |
|---|---|
| Model | Bosch KDN43VU30I 347 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26896 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 652 mm |
|---|---|
| Height | 1754 mm |
| Width | 648 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes (Removal) |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Capacity | 347 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |