The price of Godrej RD EDGEPRO 210 CT 3.2 210 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 210 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity210 Litres |
Godrej RD EDGEPRO 210 CT 3.2 210 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Godrej RD EDGEPRO 210 CT 3.2 210 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 210 Litres. This model has cooling features such as Air Circulation, Express Freezing, Temperature Control, Turbo Mode.
Browse the Godrej RD EDGEPRO 210 CT 3.2 210 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Godrej Refrigerators |
|---|---|
| Model | Godrej RD EDGEPRO 210 CT 3.2 210 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26717 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Air Circulation | Yes |
|---|---|
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Consumption | Ac 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 667 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar |
| Height | 1342 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 577 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Removable |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Double Twist Ice Tray |
| Ice Tray | Double Twist |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | Eco friendly |
|---|---|
| Capacity | 210 Litres |
| Best 300 L refrigerators price in India | |