

TypeMulti Door |
Frost Freefrost |
Compressor Warranty10 Years |
Weight55.7 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity244 Litres |
This Godrej Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1550 mm. Godrej RT EONVALOR 280B 25 RCIM 265 L 2 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 55.7 kg which is also decent as per the price range.
Godrej RT EONVALOR 280B 25 RCIM 265 L 2 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Moisture Control.
Browse the Godrej RT EONVALOR 280B 25 RCIM 265 L 2 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Godrej Refrigerators |
|---|---|
| Model | Godrej RT EONVALOR 280B 25 RCIM 265 L 2 Star Double Door Refrigerator |
| Model ID | 21246 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Type | Multi Door |
| Frost Free | frost |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Net Height | 1555 mm |
|---|---|
| Net Width | 605 mm |
| Star Rating | 2 |
|---|---|
| Voltage Required | 110V-290V |
| Power Consumption | 230 V |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 Year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 636 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Height | 1550 mm |
| Weight | 55.7 kg |
| Width | 607 mm |
| Coolpad | No |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
| Toughened Glass | Yes |
|---|---|
| Freezer Shelves | 1 |
| Ice Maker Type | Movable |
| Capacity | 244 Litres (Ideal for 3-6 people) |
|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Best 300 L refrigerators price in India | |