The price of Haier HEF-333BGI-P 328 L 3 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 24th February 2024.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Weight | 62 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 328 Litres |

TypeMulti Door |
Frost FreeYes |
Compressor Warranty10 Years |
Weight62 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity328 Litres |
This Haier Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1640 mm. Haier HEF-333BGI-P 328 L 3 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 62 kg which is also decent as per the price range.
Haier HEF-333BGI-P 328 L 3 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Frost Free, Moisture Control.
Browse the Haier HEF-333BGI-P 328 L 3 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Built In Stabilizer | Yes |
| Model | Haier HEF-333BGI-P 328 L 3 Star Double Door Refrigerator |
| Model ID | 25307 |
| Type | Multi Door |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Frost Free | Yes |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Net Depth | 66.5 cm |
|---|---|
| Net Height | 164 cm |
| Net Width | 62.3 cm |
| Power Consumption | 230 V |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 665 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess |
| Height | 1640 mm |
| Weight | 62 kg |
| Width | 623 mm |
| Doors Count | 2 |
|---|---|
| Door Lock | No |
| Removable Gasket | Yes |
|---|---|
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Capacity | 328 Litres (Ideal for 3-6 people) |
|---|---|
| Compressor | Triple Inverter Technology Compressor |
| Refrigerant | R - 600a |
| Best 400 L refrigerators price in India | |