The price of Haier HRB-2763CNG-E 256 L 2 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 24th January 2023. This refrigerators available in 1 variants 256 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Weight | 60kg |
| Capacity | 256L |

TypeMulti Door |
Weight60kg |
Capacity256L |
This Haier Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1550mm. Haier HRB-2763CNG-E 256 L 2 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 60kg which is also decent as per the price range.
Haier HRB-2763CNG-E 256 L 2 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Express Freezing, Moisture Control, Temperature Control.
Browse the Haier HRB-2763CNG-E 256 L 2 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier |
|---|---|
| Model | HRB-2763CNG-E |
| Model ID | 21435 |
| Type | Multi Door |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Voltage Required | 220-240V |
|---|
| Product Warranty | 1year |
|---|
| Depth | 600mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Bottom |
| Handle Type | Recess Handle |
| Height | 1550mm |
| Weight | 60kg |
| Width | 550mm |
| Doors Count | 2 |
|---|---|
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty card |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Capacity | 256L |
|---|---|
| Compressor | Inverter |
| Refrigerant | R600a |
| Best 300 L refrigerators price in India | |