The price of Haier HRB-2764CMT-E 256 L 3 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 11th February 2022. This refrigerators available in 1 variants HRB-2764CMT-E.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
| Compressor Warranty | 10 years |
| Weight | 56 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 256 L |

TypeMulti Door |
Frost FreeYes |
Compressor Warranty10 years |
Weight56 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity256 L |
This Haier Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1560 mm. Haier HRB-2764CMT-E 256 L 3 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 56 kg which is also decent as per the price range.
Haier HRB-2764CMT-E 256 L 3 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Frost Free.
Browse the Haier HRB-2764CMT-E 256 L 3 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier |
|---|---|
| Model | HRB-2764CMT-E |
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
|---|
| Star Rating | 3 |
|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 year |
| Depth | 615 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Bottom |
| Handle Type | Recess Handle |
| Height | 1560 mm |
| Weight | 56 kg |
| Width | 548 mm |
| Coolpad | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Doors Count | 2 |
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Ice Tray, Key, Warranty Card |
| Egg Tray | Yes |
|---|---|
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 256 L |
|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor |
| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Refrigerant | R-600a |
| Best 300 L refrigerators price in India | |