The price of Haier HRB-550KG 531 L French Door Inverter Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 531 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 9 Years |
| Capacity | 531 Litres |

Compressor Warranty9 Years |
Capacity531 Litres |
Haier HRB-550KG 531 L French Door Inverter Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRB-550KG 531 L French Door Inverter Refrigerator has a capacity of 531 Litres.
Browse the Haier HRB-550KG 531 L French Door Inverter Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRB-550KG 531 L French Door Inverter Refrigerator |
| Model ID | 7124 |
| Refrigerator Type | French Door |
| Power Consumption | 230 V 50 Hz V |
|---|
| Compressor Warranty | 9 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 705 mm |
|---|---|
| Handle Type | No |
| Height | 1935 mm |
| Width | 910 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Ice Tray | Yes |
|---|---|
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Capacity | 531 Litres |
|---|---|
| Best 400 L refrigerators price in India | |