The price of Haier HRD-1902PRE-E 190 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 190 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity190 Litres |
Haier HRD-1902PRE-E 190 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRD-1902PRE-E 190 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 190 Litres (Ideal for 2-3 people).
Browse the Haier HRD-1902PRE-E 190 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRD-1902PRE-E 190 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26047 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 230 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 620 mm |
|---|---|
| Handle Type | External |
| Height | 1250 mm |
| Width | 531 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Ice Cube Tray |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Capacity | 190 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |