The price of Haier HRD-1922CBS-E 192 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 192 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Frost Free | Defrosting Technology |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 192 Litres |

Frost FreeDefrosting Technology |
Compressor Warranty10 Years |
Toughened GlassYes |
Capacity192 Litres |
Haier HRD-1922CBS-E 192 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRD-1922CBS-E 192 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 192 Litres.
Browse the Haier HRD-1922CBS-E 192 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier |
|---|---|
| Built In Stabilizer | Yes |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Model | HRD-1922CBS-E |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Frost Free | Defrosting Technology |
|---|
| Stabilizer Required | Yes |
|---|---|
| Star Rating | 2 star |
| Voltage Required | 240 V |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Covered In Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Warranty | 1 Year |
| Depth | 570mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar handle |
| Height | 1173mm |
| Width | 533mm |
| Coolpad | No |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Doors Count | 1 |
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Installation Demo | Freestanding |
|---|
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Bottle Shelves | 1 |
| Chiller Tray | Pull Out tray |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Gasket Type | Removable Gasket |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 192 Litres |
|---|---|
| Compressor | yes |
| Refrigerant | R600A |
| Best 200 L refrigerators price in India | |