The price of Haier HRD-1954CRS-E 195 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 195 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity195 Litres |
Haier HRD-1954CRS-E 195 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRD-1954CRS-E 195 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 195 Litres.
Browse the Haier HRD-1954CRS-E 195 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRD-1954CRS-E 195 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 27018 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 290 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 680 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar Handle |
| Height | 1290 mm |
| Width | 568 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Refrigerant | R600a |
|---|---|
| Capacity | 195 Litres |
| Best 200 L refrigerators price in India | |