

TypeMulti Door |
Frost FreeDirect Cool |
Compressor Warranty10 Years |
Weight49 Kg |
Toughened GlassYes |
Capacity195 Litres |
This Haier Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1313 mm. Haier HRD-1955POG-E 195 L 5 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 49 Kg which is also decent as per the price range.
Haier HRD-1955POG-E 195 L 5 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Moisture Control.
Browse the Haier HRD-1955POG-E 195 L 5 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRD-1955POG-E 195 L 5 Star Single Door Refrigerator |
| Model ID | 21245 |
| Type | Multi Door |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Net Height | 1390 mm |
|---|---|
| Net Width | 628 mm |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 220-240v |
| Power Consumption | 230 V |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 628 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Height | 1313 mm |
| Weight | 49 Kg |
| Width | 541 mm |
| Handle Type | Recess Handle |
| Coolpad | No |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Doors Count | 1 |
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual with Warranty Card |
| Egg Tray | Yes |
|---|---|
| Interior Lamp | LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Compressor | Inverter Compressor |
|---|---|
| Refrigerant | R600a |
| Capacity | 195 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |