

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Compressor Warranty10 Years |
Weight41 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity242 Litres |
The Haier HRD-2423BGS-E direct-cool refrigerator uses diamond edge freezing technology that helpsquick ice formation and super fast cooling at just Rs.18,990. The fridge has an anti-bacterial gasket and is also equipped with a control panel, glass shelves, and interior lighting. It is available in grey & black colour to suit everyone's preference.
This Haier Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1440 mm. Haier HRD-2423BGS-E 242 L 3 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 41 kg which is also decent as per the price range.
Haier HRD-2423BGS-E 242 L 3 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the Haier HRD-2423BGS-E 242 L 3 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read LessThe Haier HRD-2423BGS-E refrigerator has a capacity of 242L making it ideal for small families. The toughened glass shelves are durable and are designed to take on heavy loads of utensils with ease. The grey or black gloss finish on the door makes it appealing, while the clean back covers all the wires ensuring safety. This fridge comes in 144 x 62 x 56 cm dimensions and weighs around 41kg.
Summary
The Haier HRD-2423BGS-E 242L refrigerator uses an inverter compressor that can function at various speeds depending on cooling preferences in case of power cuts or voltage fluctuations. It is further equipped with an anti-bacterial gasket which protects the fridge from any bacteria, germs or fungi. Furthermore, with the bottle guard, this refrigerator provides additional storage space for bottles and other items. Its stabilizer-free operation ensures that no problems are caused by power fluctuations. Also, the compressor comes with 10 years of warranty.
Summary
The Haier HRD-2423BGS-E 242L refrigerator comes with PUF insulation keeping the food items will stay fresher for longer periods of time. With Diamond Edge Freezing Technology (DEFT), this fridge also offers high cooling retention providing enhanced energy efficiency.
Summary
Diamond Edge Freezing Technology (DEFT):
It has a high cooling retention rate, which improves energy efficiency.
Anti-fungal Gasket:
It prevents the entry and buildup of bacteria and fungi. As a result, it guarantees the safety and hygiene of your food.
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Built In Stabilizer | Yes |
| Compressor Type | Inverter |
| Defrosting Type | Direct Cooling |
| In The Box | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Model | Haier HRD-2423BGS-E 242 L 3 Star Single Door Refrigerator |
| Model ID | 20498 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
|---|---|
| Moisture Control | PUF insulation |
| Net Depth | 560 mm |
|---|---|
| Net Height | 1440 mm |
| Net Width | 41 kg |
| Launch Year | 2022 |
|---|
| BEE Rating Year | 2022 |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 220-240v |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Covered In Warranty | Product Warranty Compressor Warranty |
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
| Depth | 620 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top Mount |
| Height | 1440 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Weight | 41 kg |
| Width | 560 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Bottle Shelves | 2 |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Ice Maker Type | Ice Cube Tray |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 242 Litres (Ideal for 3-6 people) |
|---|---|
| Compressor | Inverter |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Refrigerant | R - 600a |
| Best 300 L refrigerators price in India | |