The price of Haier HRD-2623BKS 262 L 3 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 262 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 262 L |
| Compressor Warranty | 10 years |

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Toughened GlassYes |
Capacity262 L |
Compressor Warranty10 years |
This Haier Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1540 mm. Haier HRD-2623BKS 262 L 3 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRD-2623BKS 262 L 3 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the Haier HRD-2623BKS 262 L 3 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier |
|---|---|
| Model | HRD-2623BKS-E |
| Type | Single Door |
| Moisture Control | PUF Insulation, Utility Box: |
|---|---|
| Frost Free | Direct Cool |
| Height | 1540 mm |
|---|---|
| Width | 560 mm |
| Depth | 620 mm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Handle |
| Interior Lamp | Yes |
|---|---|
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Star Rating | 3 |
|---|
| Capacity | 262 L |
|---|---|
| Refrigerant | R600A |
| Best 300 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 year |
| Water Dispenser | No |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Doors Count | 1 |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |