The price of Haier HRF-3954PKG-E 375 L 3 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 23rd February 2023. This refrigerators available in 1 variants 375 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Weight | 70 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 375 Litres |

TypeMulti Door |
Frost FreeYes |
Compressor Warranty10 Years |
Weight70 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity375 Litres |
This Haier Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1725 mm. Haier HRF-3954PKG-E 375 L 3 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 70 kg which is also decent as per the price range.
Haier HRF-3954PKG-E 375 L 3 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Frost Free, Moisture Control.
Browse the Haier HRF-3954PKG-E 375 L 3 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRF-3954PKG-E 375 L 3 Star Double Door Refrigerator |
| Model ID | 21801 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Type | Multi Door |
| Cooling Modes | Magic Cooling |
|---|---|
| Frost Free | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 240 V |
|---|---|
| Star Rating | 2021 |
| Voltage Required | 220-240V |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 670 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Reccessed |
| Height | 1725 mm |
| Weight | 70 kg |
| Width | 623 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 2 |
| Ice Dispenser | No |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty |
| Water Dispenser | No |
| Door Basket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 375 Litres (Ideal for 3-6 people) |
|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600A |
| Best 400 L refrigerators price in India | |