The price of Haier HRF-618GG 565 L Frost Free Side By Side Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 565 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity565 Litres |
Haier HRF-618GG 565 L Frost Free Side By Side Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Haier HRF-618GG 565 L Frost Free Side By Side Door Refrigerator has a capacity of 565 Litres. This model has cooling features such as Express Freezing, Turbo Mode.
Browse the Haier HRF-618GG 565 L Frost Free Side By Side Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier Refrigerators |
|---|---|
| Model | Haier HRF-618GG 565 L Frost Free Side By Side Door Refrigerator |
| Model ID | 27000 |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Temperature Control | Digital Control |
| Turbo Mode | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 1790 mm |
|---|---|
| Height | 655 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 908 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Rubber |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Double Twisted |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | Eco friendly |
|---|---|
| Capacity | 565 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |