The price of Hitachi R-B500PND6 466 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 5 Year |
| Capacity | 466 Litres |

Compressor Warranty5 Year |
Capacity466 Litres |
Hitachi R-B500PND6 466 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Hitachi R-B500PND6 466 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 466 Litres (Ideal for 6 people & above). This model has cooling features such as Express Freezing, Cooling Modes.
Browse the Hitachi R-B500PND6 466 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Hitachi Refrigerators |
|---|---|
| Model | Hitachi R-B500PND6 466 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 27075 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Temperature Control | I-Micom |
| Cooling Modes | Yes |
| Power Consumption | 230 Volts |
|---|
| Compressor Warranty | 5 Year |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 830 mm |
|---|---|
| Height | 1850 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 730 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Ice Cube Box | Transparent |
|---|---|
| Ice Tray | Movable Twist Ice Tray |
| Interior Lamp | LED |
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Capacity | 466 Litres (Ideal for 6 people & above) |
| Best 400 L refrigerators price in India | |