The price of LG GC-B247SVUV 687 L Inverter Direct Cool Side By Side Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Capacity | 687 Litres |

Compressor Warranty5 Years |
Capacity687 Litres |
LG GC-B247SVUV 687 L Inverter Direct Cool Side By Side Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GC-B247SVUV 687 L Inverter Direct Cool Side By Side Door Refrigerator has a capacity of 687 Litres. This model has cooling features such as Express Freezing, Cooling Modes.
Browse the LG GC-B247SVUV 687 L Inverter Direct Cool Side By Side Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GC-B247SVUV 687 L Inverter Direct Cool Side By Side Door Refrigerator |
| Model ID | 26893 |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Cooling Modes | Yes |
| Power Consumption | 100 |
|---|
| Compressor Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 738 mm |
|---|---|
| Height | 1790 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 912 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Door Basket | 4 |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Indoor Ice maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | LED |
| Capacity | 687 Litres |
|---|---|
| Best 400 L refrigerators price in India | |