The price of LG GL-B191KSHU 188 L 1 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Year |
| Capacity | 188 Litres |

Compressor Warranty10 Year |
Capacity188 Litres |
LG GL-B191KSHU 188 L 1 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-B191KSHU 188 L 1 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 188 Litres. This model has cooling features such as Air Circulation, Temperature Control, Cooling Modes.
Browse the LG GL-B191KSHU 188 L 1 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-B191KSHU 188 L 1 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26793 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Air Circulation | Yes |
|---|---|
| Temperature Control | Yes |
| Cooling Modes | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 631 mm |
|---|---|
| Handle Type | Kurve |
| Height | 1142 mm |
| Width | 537 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Refrigerant | Eco Friendly |
|---|---|
| Capacity | 188 Litres |
| Best 200 L refrigerators price in India | |