The price of LG GL-B221APZD 215 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 215 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity215 Litres |
LG GL-B221APZD 215 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-B221APZD 215 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 215 Litres (Ideal for 3-6 people).
Browse the LG GL-B221APZD 215 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-B221APZD 215 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26074 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 230 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 1246.886 mm |
|---|---|
| Handle Type | Ariana |
| Height | 638.048 mm |
| Width | 591.058 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Spacious Chiller Tray |
| Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Capacity | 215 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 300 L refrigerators price in India | |