The price of LG GL-B241APVD 235 L 3 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 4th November 2022. This refrigerators available in 1 variants 235 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Weight | 40 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 235 Litres |

TypeSingle Door |
Compressor Warranty10 Years |
Weight40 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity235 Litres |
This LG Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1500 mm. LG GL-B241APVD 235 L 3 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 40 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-B241APVD 235 L 3 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the LG GL-B241APVD 235 L 3 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-B241APVD 235 L 3 Star Single Door Refrigerator |
| Model ID | 20645 |
| Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 230 V |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 220-240v |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 621 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top Mount |
| Height | 1500 mm |
| Weight | 40 kg |
| Width | 591 mm |
| Handle Type | Ariana |
| Tempered Glass | Yes |
| Doors Count | 1 |
|---|---|
| Sales Package | 1 Refrigerator, 1 User Manual |
| Door Lock | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Bottle Shelves | 2 |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Compressor | Inverter |
|---|---|
| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Capacity | 235 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 300 L refrigerators price in India | |