The price of LG GL-B281BBCX 270 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 270 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity270 Litres |
LG GL-B281BBCX 270 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-B281BBCX 270 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 270 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the LG GL-B281BBCX 270 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-B281BBCX 270 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 27323 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Power Consumption | 230 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 621 mm |
|---|---|
| Handle Type | Blaze |
| Height | 1550 mm |
| Width | 591 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Ice Cube Box | Transparent |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Cool Pack |
| Capacity | 270 Litres |
|---|---|
| Best 300 L refrigerators price in India | |