

TypeSingle Door |
Compressor Warranty10 Years |
Weight30 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity190 L |
This LG Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1277 mm. LG GL-D201ABCX 190 L 3 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 30 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-D201ABCX 190 L 3 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door. This model has cooling features such as Moisture Control.
Browse the LG GL-D201ABCX 190 L 3 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-D201ABCX 190 L 3 Star Single Door Refrigerator |
| Model ID | 17058 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Type | Single Door |
| Moisture Control | Yes |
|---|
| Power Consumption | 240 V |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 633 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Ariana |
| Height | 1277 mm |
| Weight | 30 kg |
| Width | 534 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Ice Dispenser | No |
| Sales Package | 1 unit Refrigerator & 1 Unit user manual |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Spacious Chiller Tray |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Ice Maker Type | Fastest Ice Making |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 190 L |
|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Best 200 L refrigerators price in India | |