The price of LG GL-D201ABPZ 190 L 5 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 190 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity190 Litres |
LG GL-D201ABPZ 190 L 5 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-D201ABPZ 190 L 5 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 190 Litres.
Browse the LG GL-D201ABPZ 190 L 5 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-D201ABPZ 190 L 5 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26570 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 658 mm |
|---|---|
| Handle Type | Ariana |
| Height | 1277 mm |
| Width | 534 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Spacious Chiller Tray |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Fastest Ice Making |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Capacity | 190 Litres |
|---|---|
| Best 200 L refrigerators price in India | |