The price of LG GL-D201ASQD 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 23rd February 2023. This refrigerators available in 1 variants 190 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Weight | 36 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 190 Litres |

TypeSingle Door |
Compressor Warranty10 Years |
Weight36 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity190 Litres |
This LG Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1277 mm. LG GL-D201ASQD 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 36 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-D201ASQD 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door. This model has cooling features such as Moisture Control.
Browse the LG GL-D201ASQD 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-D201ASQD 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 19862 |
| Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Moisture Control | Yes |
|---|
| Star Rating | 3 |
|---|---|
| Voltage Required | 220-240v |
| Power Consumption | 230 V |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 650 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Ariana |
| Height | 1277 mm |
| Weight | 36 kg |
| Width | 534 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Documents |
| Bottle Shelves | 2 |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Cooling Technology | Direct Cool |
|---|---|
| Refrigerant | R600a |
| Capacity | 190 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |