The price of LG GL-D211HSEZ 204 L 5 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 28th August 2022. This refrigerators available in 1 variants 204 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Compressor Warranty | 10 years |
| Weight | 38 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 204 L |

TypeSingle Door |
Compressor Warranty10 years |
Weight38 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity204 L |
This LG Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1322 mm. LG GL-D211HSEZ 204 L 5 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 38 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-D211HSEZ 204 L 5 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the LG GL-D211HSEZ 204 L 5 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | GL-D211HSEZ |
| Model ID | 19628 |
| Type | Single Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 90v-310v |
| Compressor Warranty | 10 years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 year |
| Depth | 700 mm |
|---|---|
| Height | 1322 mm |
| Weight | 38 kg |
| Width | 565 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Bottle Shelves | 2 |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 204 L |
|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor |
| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Refrigerant | R600a |
| Best 300 L refrigerators price in India | |