

Compressor Warranty10 Years |
Capacity235 Litres |
LG GL-D241APAI 235 L 5 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-D241APAI 235 L 5 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 235 Litres.
Browse the LG GL-D241APAI 235 L 5 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-D241APAI 235 L 5 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26594 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 621 mm |
|---|---|
| Height | 1483 mm |
| Width | 591 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes (Removal) |
|---|---|
| Gasket Type | Removable Gasket |
| Door Basket | Yes |
| Ice Maker Type | Fastest Ice Making |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | 2 |
| Capacity | 235 Litres |
|---|---|
| Best 300 L refrigerators price in India | |