The price of LG GL-N292KSOR 260 L 2 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 260 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
| Weight | 51 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 260 L, Refrigerator 260 L |
| Compressor Warranty | 10 years |

TypeMulti Door |
Frost FreeYes |
Weight51 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity260 L, Refrigerator 260 L |
Compressor Warranty10 years |
This LG Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1475 mm. LG GL-N292KSOR 260 L 2 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 51 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-N292KSOR 260 L 2 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Frost Free, Temperature Control.
Browse the LG GL-N292KSOR 260 L 2 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | GL-N292KSOR |
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
|---|---|
| Express Freezing | No |
| Temperature Control | Yes |
| Weight | 51 kg |
|---|---|
| Height | 1475 mm |
| Width | 585 mm |
| Depth | 669 mm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type |
| Interior Lamp | Yes |
|---|---|
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 3 |
| Star Rating | 2 |
|---|
| Capacity | 260 L, Refrigerator 260 L |
|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Best 300 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 year |
| Sales Package | 1 Frost Free Refrigerator and User Manual |
|---|---|
| Coolpad | No |
| Doors Count | 2 |